Barkod Etiket Çeşitleri Nelerdir ?

Barkod Etiket Çeşitleri Nelerdir ?

Barkod okuyucu için hazırlanan, kağıt ve plastik benzeri etiketten meydana gelen, satışa sunulacak ürünlerin üzerinde bulundurulması gerekli, yapışkanlı veya yapışkan olmayan etiketlere barkod etiketleri denir. Her çeşit ürünlerin üzerinde barkod etiketi bulunmaktadır. Barkod etiketi yapışık olduğu ürünler hakkında bilgi verir. Barkod etiketi isterse elde edeceğiniz yazıcınızdan, isterse de bu konuda üretim yapan firmalardan tedarik edebilirsiniz. Üretilen barkod etiket ölçüleri hakkında panetiket.com adresinde istenilen düzeyde ve ürün üzerinde bilgi vermesi açısında kendi belirlediğiniz numaralar için üretim yapmak mümkündür.

Barkod Etiket Neden Gereklidir ve Nasıl Üretilir?

Barkod Etiket Çeşitleri Nelerdir ? Barkod etiketler bir ürün ile ilgili bilgilerin sistem üzerinde kayıtlı olarak sunma hizmeti yapan bir üründür. Ayrıca ticari hayatta pek çok kolaylıklar da sunar. Ürün stok durumunu kontrol etmek, ürün ile ilgili sistemde bilgi edinmeyi kolaylaştırmak, nerde üretildiğini ve ürün fiyatı ile ilgili bilgileri digital ortama aktararak görmenizi sağlayan etiketlerdir.

Barkod Etiket Çeşitleri Nelerdir?

Üretilen ürün hakkında detaylı bilgi edinmeyi sağlayan barkod etiketler, ürün çeşitlerine paralel olarak çeşitlilik gösterir.

Şimdi size barkod çeşit ve özellikleri hakkında bilgiler vereceğiz.

  1. a) Silvermat etiket : Hem sıcaklığa hem de soğuğa dayanıklı yapışkanlı lastik benzeri etikettir. Firma demirbaşlarının etiketleme işinde kullanılmak üzere üretilmektedir.
  2. b) Mat polipropilen etiketi: Yüzey olarak mat görünen kağıt gibi benzeri durumlarda kullanılmayan yerlerde , kullanılan plastik etiketlerdir.
  3. c) Faystre etiket: Kağıt benzeri ürün takımında olan, bazı sektörde lastik veya çuval etiketi olarak ta bilinen metalik gri renginden olan, üst tarafı kuşe kağıdı kaplamalı etiket türüdür.
  4. d) Güvenlik etiketi : Ribon türü baskıya uygun ve kırılgan olan , özel bir etiketin hammaddesidir. Kırılgan olduğundan yapışık olduğu yerden çıkarılması durumunda küçük parçalar halinde dağılır. Genel olarak bilgisayar dahil tüm elektronik ürünlerde tamir amacıyla garantinin takip edilmesi için kullanılır.
  5. e) Opak polietilen : Plastik benzeri etiket türü olup esnek yapıya sahiptir. Bu sebeple nem, ışık ve ısı gibi dış etkenlere karşı dayanıklılığını artırır. Genel olarak kimyasal madde ürünlerinde kullanılır.
  6. f) İlaç etiketi: Daha önceleri ilaç kutuların üzerinde kişinin ilaç kullanım şekillerini gösteren etiket türüdür.
  7. g) Kuşe etiket: Termal baskı metodu kullanılarak baskı üreten, barkod etiket çeşididir. Parlak veya yarı mat şekline bulunur.
  8. h) Lazer barkod etiket: Yaprak biçiminde üretilen etiket yapısına sahip olan lazer etiket, barkod yazıcı dışında masaüstü yazıcı ve fotokopi makinalarında baskı yapmak amacıyla kullanılır.​

 

Leave a Reply