Etiketlerin Kullanım Ömürleri

İnsan nüfusunun hızlı bir şekilde artması nedeni ile sürekli olarak yeni sektörler ortaya çıkmakta ve kişilerin ihtiyaçlarına cevap verebilmek adına hızlı ve pratik çözümler aranmaktadır.

Ürün bilgilerinin ve fiyatlarının okuyucu bir sistemin şifre kırıcı özelliği kullanılarak ekrana aktarılmasını sağlamakta olan etiketler ise işlemlerin hızlı bir şekilde yapılmasını ve teknoloji temelli olması nedeni ile çok daha güvenli bir şekilde takibinin yapılmasını sağlaması bakımından çabuk kabul görmüş ve hızlı bir şekilde birçok alan içerisinde kullanılmaya başlanmıştır. Kullanılan malzeme yapısına göre etiketler kâğıt, plastik ve kumaş olarak ayrılmakta günlük hayatın içerisinde bize en tanıdık olan ise kâğıt malzemeli olan etiketler olarak bilinmektedir.

Etiket çeşitleri

Termal etiketler; kâğıt ana malzemeli olarak üretilmekte olan etiket çeşididir. Alım ve satım işlemlerinin hızlı bir şekilde yapılmasını, bilgilerin ekrana kayıt alınması nedeni ile sayım ve eksik listelerinin daha net bir şekilde elde edilmesine olan yardımlarından dolayı çok geniş çerçevede kullanım alanına sahip olmaktadır. Termal etiketler ise özellikle kullanım sürelerine göre farklı iki alt başlık altında incelenebilmektedir.

Kısa vadeli çözüm

Eko termal; herhangi bir koruyucuya sahip olmaması nedeni ile ısı, ışık alkol ve nem gibi dış etkenlerden daha kısa süre içerisinde etkilenmesinden kaynaklı olarak tüketimin hızlı bir şekilde olduğu alanlar içerisinde daha çok kullanılmaktadır. Dış etkenlere olan hassasiyeti sebebi ile kararma olmadan ortalama olarak 6 ay gibi bir raf ömrü bulunmakta olan etiketler ribon maddesine ihtiyaç duymadan baskı alabilmesi nedeni ile maliyet düşüklüğünden kaynaklı olarak ta oldukça çok tercih edilmektedir.

Kuşe Etiket

Uzun vadeli çözüm için

Koruyucu bir tabakaya sahip olması nedeni ile dış etkenlere karşı daha dirençli olan lamine termal, sararma ve kararma olmadan 12 aya kadar verimli bir şekilde kullanılabilmektedir. Raf ömrünü daha uzun olması nedeni ile ise biraz daha pahalı bir alışı olmaktadır. Dokunuş ve ağırlığına göre eco termal etiket ile arasında hiç bir fark olmayan etiket türü de ısı yardımı ile baskı alabilmektedir. Ancak burada önemli olan yazıcının etiket boyutuna ve yapısına uygun bir şekilde seçilmesidir.

Leave a Reply