Barkod Etiketler Ne İçin Kullanılır?

Barkod etiketleri

Barkod, satışta olan bir ürünün fiyatının sistem üzerinden kullanılabilmesini sağlayan bir sistemdir. Bu sebeple barkod etiketi, ürünlerin üzerine yapıştırılarak barkod sistemine sahip olan etiketlerdir. Kullanılan barkod sistemine barkod etiketleri kayıt edilerek, ürünler hakkında detaylı bilgilere ulaşılmasını ve ürünün satışının yapılabilmesi için kasa işlemlerinin tamamlanmasını sağlayan etiket türüdür.

Örneğin; bir alışveriş merkezinde ya da cadde üzerinde bir mağazaya gidildiği ve oradan bir ürün alındığı düşünülebilir. Bu ürünün kasada ödemesinin yapılabilmesi için barkod okuyucu ile ürünün sisteme tanımlanması sağlanarak, daha önceden o barkodla ürün fiyatı kayıt edildiği için ödenmesi gereken miktarın ekranda gözükmesi sağlanabilir. Daha sonrasında barkod etiket üzerinde bulunan fiyat sayesinde ödeme gerçekleştirilebilecektir.

 Barkod etiketler nasıl üretilir?

Etiketin üretilebilmesi için adım adım ilerlenmesi gereken işlemler vardır. Öncelikle istenilen etiket tasarımına uygun olacak ölçülere karar verilmesi gereklidir. Bu aşamadan sonra, etiketin içeriği ve nasıl bir tasarım yapılması gerektiği ile ilgili adımlar tamamlanmalıdır. Tasarlanan etiketin boyutuna ve sayısına uygun olacak kapasitesinin doğru şekilde hesaplanması gereklidir.

Ayrıca en uygun olan baskı türüne de karar verilmelidir. Eğer ki ürün için tek tek etiketlemek mümkün değilse, yani çok küçük boyutlardaysa bu durumda o ürünün konulduğu ya da konulacağı rafların, çekmecelerin sayısı kadar barkod etiketi basılması en doğru seçenek olacaktır. Bu sayede barkod etiketi okutularak o ürünün stoğa giriş ya da çıkış işlemleri veya ürünün satış işlemleri kolayca halledilebilir.

One comment

  1. barkod numarasında çok rahatlık sağlıyor büyük giyim mağazalarında barkodlama sistemi olmasa nasıl bir çalışma mantığı olurdu merak ediyorum açıkcası teknoloji geliştikçe de değişik türde barkod etiket türleri de çıkmakta

Leave a Reply