Ürün Çeşitlerine Göre Doğru Etiket Seçimi

Çeşitli etiket türleri bulunurken, ihtiyaç alınımına göre bu etiket cinslerini tercih edebiliriz. Genel olarak nem içermeyen gıdalar da rahatlıkla tercih edebileceğimiz, termal etiketler doğru kullanım alanların da rahatlıkla potansiyelini arttırmaktadır. Çeşitleri çok fazla olan satışa çıkan ürünler de, tek bir etiket türü olması yeterli verimi sağlayamayacağı için, etiket çeşitleri de kullanılmak istenen ürüne göre tasarlanmıştır.

Kuru ve nem içermeyen ürünler de hangi etiket cinsini kullanmalıyım:

Nem oranı düşük özellikle kıyafetler, arabalar ve marketlerin kuru bakliyat türlerin de rahatlıkla kullanabileceğiniz etiket cinsi termal etiketlerdir. Termal etiketin üretimi esnasın da, ribon kullanılması gerekmediği için fiyatı diğer etiket cinslerine göre daha ucuz olarak karşımıza çıkmakta. Temel üretim prensibi makineden çıkma aşamasın da, plastik ham maddesi kullanılması ve termal maddenin makinenin baş tarafından yayılan ısı ile beraber, termal maddenin sıvı hale getirilip basılması sonucu ile oluşur. Termal etiketler  de kendi aralarında ikiye ayrılır.

Eco termal etiketler; Eko termal etiket cinsi, belirttiğimiz gibi ribona ihtiyaç duymadığı için maliyeti en uygun olarak karşımıza çıkan etiket türüdür. Ortalama ömrü kullanım alanınıza göre artabilirken bu süre en az 3 aydır. Doğru kullanımlar da, bu süre 6 ayı geçer. Eko termal etiketin doğru kullanımını onu dış etmenlerden koruyarak gerçekleştirebilirsiniz. Dış etmenlere yani güneş ışığı ve nemden koruduğunuz anda kullanım süresi daha fazla olacaktır. Bu etiketin içinde bulunan termal sıvı sayesin de, kullanım süresine geldiği zaman etiketin üzerin de renk kaybı oluşacak ve kullanılmaz hale gelecektir. Kullanım süresi diğer etiketlere oranla daha kısa olduğundan alım talebi daha fazla olan ürünlerin üzerinde kullanıldığı zaman, işletmeye bir zarar sağlamayacaktır.

Lamine termal etiketler; Lamine termal etiketler diğer termal etiket cinsine göre dış faktörlere karşı daha dayanıklı olarak karşımıza çıkar. Genel olarak lamine termal etikette ribona ihtiyaç duymadığı için maaliyeti daha düşüktür. Eco termal etikete göre, fiyatı daha fazladır. Bunun nedeni lamine termal etiketin üzerinde, onu dış etmenlere karşı korumak için üretim esnasın da üzerine yerleştirilen şeffaf plastik tabaka olmasıdır. Bu tabaka sayesin de, eco termal etikete göre %30 civarların da daha dayanıklıdır. Dış etmenlere karşı daha dayanıklı olsa da yine de sıcaklık, nem gibi faktörlerden korumanız tavsiye edilir. Ortalama ömrü 9 ay olarak karşımıza çıkan lamine termal etiketler, planlı bir şekil de ürünlere yerleştirildiği zaman, bu sürenin çok üstüne çıkabilir. Lamine termal etiket kullanıl süresini bitirmeye başladığın da, basım aşamasın da üzerine yerleştiren şeffaf koruyucu plakayı düşürecektir. Bu aşamadan sonra eco termal etiket gibi renk değiştirmeye başlayacak ve kullanılamaz hale gelecektir.

Nemli ürünler de hangi etiket türünü kullanmalıyım:

Nem içerin ürünlerde kullanabileceğiniz en doğru etiket cinsi kağıt bazlı etiketler  olarak karşımıza çıkar. Üretimi esnasında ribon kullanıldığından dolayı termal etiket cinslerine göre fiyatı daha fazladır. Kağıt bazlı olduğu için daha dayanıklı olan bu etiket cinsi, dış faktörlerden kolay kolay etkilenmez. Ortalama kullanım süresi 6 yıl civarıdır. Alım talebi az olan ürünler üzerin de kullanıldığın da, sürekli etiket değiştirme derdinizi ortadan kaldıracaktır.

Leave a Reply