Barkod Etiket Nedir?

Barkod Etiket Nedir?

Barkod Etiket Nedir?

Barkod etiketleri, alışveriş yaptığımız hemen hemen her üründe beyaz üzerine siyah çizgilerle basılmış bir ibare vardır, bu sisteme de barkod denilmektedir. Ürünlerde bulunan barkod sistemi ürünler hakkındaki bilgileri içermektedir. Ödeme yapmak için kasaya gittiğimizde otomatik olarak fiyatı göstermektedir buda satıcı ve alıcının daha kolay bir şekilde ödeme yapmasına olanak sağlamaktadır ve aradığınız bir ürünü yine bu sistemle ne kadar mevcut olduğu anlaşılabilmektedir. Barkod etiket de 2 farklı baskı tekniği bulunmaktadır. Termal barkod ve termal transfer barkod etiketleridir. Termal Barkod Etiketler kağıda termal edilerek yapılmaktadır. transfer barkod etiketleri ise kağıda baskı yapılarak uygulanmaktadır. Barkod etiket, ürünün miktarına ve büyüklüğüne göre baskı şekline karar verilmelidir. Barkod sistemi ürünlerin bilgisayar ortamında bakabilmemizi sağlamaktadır.

 Barkod etiket numarası nedir?  

Barkod etiket sistemi 1940 yıllarında bulunmuş ve günümüze kadar da kullanmaya devam edilmiştir. Barkod sisteminde başta yazan sayılardan ürünün hangi ülkeye ait olduğunu anlayabilmekteyiz. Örneğin 476 ile başlıyorsa bu ürün Azerbaycan’da üretilmiş demektir. Sadece Türkiye’de ki ürünleri tercih eden birinin ise 869 ile başlayan ürünleri alması gerekmektedir. barkot etiket ürünlerin kimliğidir, barkotsuz ürünler kesinlikle tercih edilmemelidir.

Barkod Etiket Nedir?

Barkod etiket’in avantajları nelerdir?

Barkod etiketi sayesinde ürünlerin ne kadar tüketildiği, az satılan veya çok satılan ürünlerin her zaman dökümünü çıkarmak mümkündür. Böylelikle ürünlerden gelen başarı oranı artmaktadır. Barkod sistemi sayesinde hata oranı azalır ve zamandan tasarruf sağlar. Bu sistem sayesinde ürünler bilgisayarlara hatasız ve kolay bir şekilde girilmektedir. Bu da satıcılara büyük oranda kolaylık sağlamaktadır. Hesapların hızlı bir şekilde işlenmesinde ve çalışanların verimi artar. Barkod sistemi zamandan tasarruf etmeyi sağlamakta ve ürünlerin sayımı rahat bir şekilde yapılmaktadır. Bu sistem hem tüketiciye hem de üreticiye büyük kolaylık sağlamaktadır.

Leave a Reply